- Home
- Warto Przeczytać
- Biznes w kolorze – Aleksandra Świąder
Biznes w kolorze – Aleksandra Świąder
Wizerunek biznesowy to bardzo ważna część składowa budowania marki. To jak jesteśmy postrzegani przez klientów czy kontrahentów ma ogromny wpływ na rozwój naszej firmy. Ten artykuł chciałabym poświęcić tematyce koloru w biznesie, tak w kontekście zasad biznesowego dress codu, jak i dopasowania kolorystyki biznesowych strojów do typu urody.
Podstawowe kolory biznesu
Są nimi biel, odcienie szarości i niebieskiego. Biel w biznesie wyraża czystość i elegancję i niektórzy nie wyobrażają sobie stroju biznesowego bez białej bluzki czy koszuli. Ale biała może być też marynarka, spódnica, spodnie lub żakiet, wszystko zależy od pory roku i naszego gustu. Niebieski to zaufanie. Błękitna koszula lub bluzka to obok białej najczęściej spotykany stały element wizerunku biznesowego. Niebieski w odcieniach od jasnego aż do głębokiego granatu wykorzystujemy w garniturach, kostiumach i garsonkach oraz sukienkach biznesowych. Podobnie używamy koloru szarego. Choć szare koszule czy bluzki spotyka się nieco rzadziej, to inne elementy garderoby w wachlarzu odcieni są nieodzowne w biznesowej szafie, tym bardziej że szarość symbolizuje spokój i opanowanie.
Kolory dodatkowe
Dodatkowe ważne kolory biznesowe to czerń, czerwień i amarant. Są one w biznesie wykorzystywane dwojako. Zasady biznesowego dress codu mówią, że osoby piastujące wysokie stanowiska mogą tych kolorów używać według woli. Dotyczy to zarówno pory dnia jak i ilości koloru w ubiorze. Natomiast dla innych pracowników kolory te są barwami dodatków do stroju. Czerń wyrażającą władzę i wiedzę nosimy po godzinie 18, czerwień symbolizującą władzę i energię w postaci krawatów, apaszek, szalików i torebek. Kolor amarantowy, czyli inaczej biskupi lub purpurowy to symbol luksusu i traktujemy go tak jak czerwony. Dlaczego purpura to luksus? Ponieważ w czasach barwienia tkanin metodą naturalną, barwnik ten pozyskiwano ze ślimaków odmiany Murex, co było bardzo drogim procesem i na tak farbowane tkaniny stać było wyłącznie najbogatszych.
Jakie jeszcze inne kolory można stosować w ubiorze biznesowym?
Ostatnio zamiennie dla bieli w bluzkach, bardzo popularnym kolorem stał się delikatny pudrowy róż, Znakomicie komponuje się on zarówno z szarościami jak i niebieskim. Jeśli komuś nie odpowiada kolor szary, jak najbardziej może zamienić go na wszelkie odcienie beżu. Garnitury i kostiumy czy sukienki w tej wersji kolorystycznej będą wyglądać bardzo elegancko. W biznesie używamy ciepłej żółci, koloru pomarańczowego, który jest symbolem otwartości i nowoczesności oraz orzeźwiającej zieleni. Natomiast lepiej wystrzegać się burego brązu, który symbolizuje stagnację i biedę. Można zamienić go na odcienie bordowego.
Jak dobrać kolory w stroju biznesowym do typu urody?
Typ urody to zbór cech twarzy, na który składa się kolor oczu, włosów, koloryt cery. Każdy z Was na pewno zauważył, że w niektórych kolorach jest mu bardziej „do twarzy” niż w innych. Aby przekonać się, które kolory są twarzowe, a których lepiej przy twarzy unikać warto poddać się analizie kolorystycznej. Ustala się przy jej pomocy typ urody i opracowuje paletę barw odpowiednich dla danego typu. Ta paleta to kolory odzieży noszone przy twarzy, kolory makijażu i farb do włosów.
Jak można tę wiedzę wykorzystać w wizerunku biznesowym?
Mamy 4 podstawowe typy urody – wiosnę, lato, jesień i zimę. Każdy z nich zawiera 3 podtypy nieco różniące się od siebie. Zapraszam Cię w krotką podróż po świecie kolorów.
Wiosna
Zawiera ciepłe typy urody i ubiór twarzowy to dla niej ciepłe barwy o różnym nasileniu.
Jasna wiosna potrzebuje przy twarzy delikatnych ciepłych pasteli. Dobre dla niej będą ciepłe odcienie pudrowego, różu czy delikatnego błękitu (powinna uważać z bielą koło twarzy), kolor morski, beżowe marynarki, żakiety i sukienki.
Czysta wiosna lubi kolory mocne i zdecydowane. Dobrze jej w czystej bieli jak również czystych błękitach, a garnitury czy kostiumy będą dla niej dobre tak w beżach jak i w szarościach.
Ciepła wiosna powinna wystrzegać się przy twarzy chłodnych odmian kolorów, ale biel jej nie szkodzi. Natomiast lepsze dla niej będą beże niż szarości.
Lato
Choć kojarzy się z ciepłem lato to chłodne typy urody
Jasne lato przy twarzy powinno nosić jasne pastele oraz szarości. W odróżnieniu od jasnej wiosny potrzebne będą pastele chłodne.
Chłodne lato to zdecydowane chłodne błękity, fiolety oraz biel i szarości. Te kolory przy tym wyrazistym typie urody wyglądają znakomicie
Zgaszone lato natomiast świetnie wygląda zarówno w bieli, jak i chłodnych barwach, a także szarościach i przydymionych odcieniach. Niekorzystny jest dla wszystkich typów letnich kolor beżowy i jeśli chcą go używać, lepiej niech będą to spodnie lub spódnica.
Jesień
To również ciepłe typy urody podobnie jak wiosna i znakomitymi kolorami dla nich są odcienie beżu i głęboki ciepły bordowy.
Zgaszona jesień jako najdelikatniejszy typ jesienny, który lubi przydymione ciepłe barwy, ale i niektóre mocniejsze będą dla niego twarzowe. Podobnie jak wiosna powinna używać pudrowego różu, który ładnie harmonizuje z jej skórą.
Ciepła jesień kocha żółcie, oranże i zielenie. W połączeniu z beżowymi żakietami dadzą one piękne kombinacje kolorystyczne i dodadzą energii do pracy.
Ciemna jesień jest typem mocnym o oliwkowej cerze, która znakomicie skomponuje się z kremowymi koszulami i bordowymi garniturami czy kostiumami. Jednak i w granatach będzie jej przepięknie.
Zima
To mocne i zimne typy urody. Najlepiej wyglądają właśnie w takich kolorach.
Czysta zima to kontrasty. Jej wizerunek biznesowy to mocny granat, łączony z bielą i czerwienią. Nie pogardzi też ametystowym odcieniem fioletu.
Chłodna zima lubi bardzo chłodne i mocne odcienie niebieskiego, fioletowego i różowego, a także biel. Znakomity jest dla nie kolor chabrowy.
Ciemna zima tak naprawdę lubi wszystkie kolory i skomponowanie jej wizerunku jest bardzo proste. W co by się nie ubrała zawsze wygląda znakomicie J
Jeżeli chcesz zbudować swoją szafę biznesową tak, aby jej kolory pasowały do Twojego typu urody, zapraszam na analizę kolorystyczna. Jest ona dostępna również w wersji online.
Szczegóły znajdziesz na mojej stronie w zakładce Analiza kolorystyczna. Możesz także skorzystać z mentoringu wizerunkowego.
Aleksandra Świąder
Osobista stylistka, doradca wizerunku, brafitterka, konsultantka ślubna, organizator imprez w Lexa Design & Events spółka z o.o. konsultant ds. wizerunku osobistego i biznesowego. Organizuje sesje zdjęciowe i pokazy mody z dietetyczką i wizażystką prowadzi warsztaty urody oraz metamorfozy. Trener wizerunku prowadzi szkolenia dla firm. Realizuje również szkoleniowe projekty unijne. Nauczyciel zawodu stylisty w szkole Teb Edukacja w Rybniku. Bohaterka książki „69 biznesowych porad dla przedsiębiorczych kobiet” oraz „Ambasador Kobiecej Przedsiębiorczości 2020”. Redaktor „Dumiesięcznika Bussines Inteligence”.
Zostaw komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.