Sylwia piatek odwaga2

Pierwsze kroki w biznesie? Zacznij od siebie.

Autor: 30 marca 2021 1 8478 Views

Od 24 lat mieszkam w Belgii, mam czwórkę dzieci i przez 12 lat uczyłam się strategii biznesu w jednej z największych korporacji w kraju. Wydałam kilka książek, w tym najnowsza pt. (Nie)gotowi na sukces. To właśnie w niej wraz ze współautorami chcemy przekonać naszych czytelników, że sukces ma wiele form i kształtów. Jednak najważniejsze jest to, aby być świadomym swojego sukcesu!

Rozmawiałam niedawno z Anną Bednarczyk, jak zaplanować biznes i od czego zacząć swoją drogę. Zapraszam do obejrzenia naszej rozmowy na Facebooku.

Sylwia Piatek laptop

Czym jest sukces?

Kiedyś myślałam, że sukces to miliony na koncie, ja na wielkiej scenie mówiąca do sali pełnej ludzi. Jednak czas weryfikował moje pojęcie sukcesu. Zaczęłam zdawać sobie sprawę, że moją pasją jest pomaganie ludziom i właśnie to daje mi największą satysfakcję. To ten moment, gdy widzę, jak ktoś się rozwija i osiąga swój cel dzięki mojej pomocy, daje mi poczucie, że właśnie osiągnęłam sukces. Odczuwam przyjemne ciarki na całym ciele, jak ktoś z kim współpracuję, zmienia się, zaczyna się więcej uśmiechać i wręcz promienieje, bo właśnie dotarł tam, gdzie chciał.

Pamiętaj jednak, że sukces dla każdego oznacza coś innego.

Jak znaleźć swoją definicję sukcesu?

Przede wszystkim, aby stworzyć swoją definicję sukcesu należy znać siebie, swoje mocne i słabe strony, co lubimy robić, a co nie. Tylko gdy poznamy swoje preferencje, będziemy wiedzieć, w którą stronę skierować nasze wysiłki.

Bez wiedzy o sobie czy o naszych wartościach nie odnajdziemy pasji ani pomysłu na nasze życie. Nie będziemy mogli realizować swoich marzeń, bo skąd mamy wiedzieć, jakie one są. To właśnie od siebie należy zacząć poszukiwania naszej pasji. Wtedy nasz sukces i szczęście będą na wyciągnięcie ręki.

Okej, ale czy to oznacza, że po drodze do znalezienia siebie, nie będziemy odnosić sukcesów? Zdecydowanie nie. Uważam, że każdy sukces należy celebrować, choćby ten najmniejszy. Jeśli rzuciłaś słodycze i nie jesz ich od tygodnia – to jest twój sukces i nikt ci tego nie odbierze. Zauważ, że po drodze do większych celów osiągamy te mniejsze, równie ważne. Ciesz się tym!

woman working

Jaki jest pierwszy krok do rozwoju osobistego i biznesowego?

Pierwszy krok to praca u podstaw, czyli skupienie uwagi i energii nad budowaniem fundamentów, nad odpowiedzeniem sobie na pytanie: dlaczego tego chcę? Taka praca da nam nie tylko mocne podstawy, ale także motywację do dalszych działań.

Pamiętasz bajkę o trzech świnkach? Tylko dom z cegieł się nie zniszczył pomimo tego, że wilk chuchał i dmuchał. I takie też powinny być podstawy budowania siebie i swojego dobrze prosperującego biznesu. Zwróć uwagę, z czego i w jaki sposób zbudowane są fundamenty i zawsze miej dobry plan.

3 sekrety biznesu:

1. Budowanie fundamentu, czyli jak chcemy, żeby wyglądał nasz biznes.

2. Planujemy, ale i działamy – od razu, bez czekania na to, aż coś się wydarzy. Nie musisz mieć zarejestrowanej firmy, aby zacząć budować mocną markę.

3. Należy być sobą i nie kopiować od innych osób/firm. Oczywiście możesz się inspirować, ale buduj swoją markę na wartościach, które są twoje.

Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu –  Konfucjusz

Pasja to taka energia, która daje nam kopa do działania! No i fakt, że dzięki temu możemy pomóc naszym klientom.

Jak znaleźć w sobie pasję i poczucie własnej wartości?

Niewiele osób tak naprawdę zna swoją wartość, a przecież jest to bardzo ważne, szczególnie w biznesie. Pomyśl, jakie masz doświadczenie? Gdzie się szkoliłaś? Jak rozwijasz swoje umiejętności?…

I co, dalej uważasz, że to nie ma wartości? Oczywiście, że nie – twoja wiedza i doświadczenie jest właśnie tym, za co twoi klienci chętnie zapłacą. Dopiero znając swoją wartość, będziesz mogła wycenić swoją pracę wystarczająco dobrze.

Pasja to głębokie zaangażowanie i zainteresowanie czymś, co bardzo lubimy robić i czemu chcemy poświęcać czas (wsjp.pl). Tylko skąd mamy wiedzieć, co lubimy robić? Znam kilka osób, które prawie od urodzenia wiedziały, kim chcą być i w tym kierunku się szkoliły. Co, jeśli twoje talenty nie są aż tak widoczne?

Najprostszą odpowiedzią jest: próbuj nowych rzeczy i nie przejmuj się, gdy nie znajdziesz pasji za pierwszym czy nawet dziesiątym razem. Pomyśl, jaka część twoich zainteresowań daje ci największą radość. Albo zastanów się, co dawało ci frajdę, gdy byłaś dzieckiem. Bardzo często nasze marzenia z dzieciństwa zakopujemy tak głęboko w sobie, że zapominamy o nich, a przecież to one są niefiltrowaną prawdą o nas.

pomysly na biznes

Jak budować strategię?

Budowanie strategii to dobranie odpowiednich kroków, w odpowiednim czasie, do odpowiedniej sytuacji i odpowiedniej osoby.

Trzeba przede wszystkim skupić się na tym, co chcemy osiągnąć i rozpisać to na kartce papieru. Należy skupić się na początek na jednej rzeczy, na głównym celu:

– Jaki jest mój cel?

– Czego mi potrzeba do osiągnięcia tego celu?

– Co już mam, a czego jeszcze nie?

– Co mogę zrobić, żeby zdobyć brakujące rzeczy, których potrzebuję?

Gdy już odpowiesz sobie na te pytania, zacznij działać – nie zwlekaj! Stwórz plan biznesowy, finansowy i marketingowy. Oblicz ile będziesz potrzebować gotówki i przyj do przodu.

Budowa marki osobistej

Z budową marki osobistej nie powinnaś zwlekać ani minuty. Zacznij jeszcze zanim rozpiszesz swoje cele. Ludzie kupują od ludzi i uwielbiają słuchać ich historii, więc warto zacząć budować społeczność jak najszybciej.

Biznes to odpowiedź na potrzeby naszego klienta.

Pracując na swoim, nigdy nie zapominaj, że to właśnie klient powinien być w centrum twojego zainteresowania. Dzisiaj bardzo ważne jest profesjonalne podejście do mediów społecznościowych. To, czym się dzielisz na social media może pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na twoje relacje z klientem.

Napisz do mnie

Jeśli spodobał ci się ten artykuł, zostaw komentarz, a jeśli masz jakieś pytania, napisz do mnie śmiało. Gdy pracuję z klientami, staram się tylko uwydatniać to, co mają już w sobie. Zbudujesz siebie od nowa, na nowych, mocnych fundamentach. To praca u podstaw sprawi, że będziesz pewniejsza siebie, skupiona na celu i szczęśliwa z efektów swojej pracy.

Sylwia PiątekSuccessful Life Strategist

1 Komentarz
Zostaw komentarz