Zdrowe odzywianie

Zdrowie jest najcenniejszą zdobyczą

Autor: 16 lutego 2021 0 1208 Views

Zdrowie jest najcenniejszą zdobyczą, a zadowolenie największym bogactwem.

Desmond Tutu (ur. 1931)

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, działacz polityczny, biskup

Zabiegamy o różne rzeczy w życiu. Dla jednych jest to bogactwo a dla innych np. kariera. Jedno natomiast łączy wszystkich: zdrowie. Bo bez tego nie osiągniemy zbyt dużo. Mimo fortuny i znanego nazwiska.

Od dłuższego czasu obserwuję wzrost zachorowań na raka wśród Polaków przebywających w Belgii.

Jest to bardzo zatrważające. Nieustannie obserwuję w mediach społecznościowych posty typu: szukam okulisty, ginekologa itp. Tylko Polaka. Pytający niejednokrotnie nie otrzymują odpowiedzi.

Niestety polskojęzyczni specjaliści stanowią nadal mniejszość medycznego personelu.

Jaki jest tego efekt? Grupa rodaków nie korzysta z porad medycznych na miejscu, odkładając to na czas urlopu w Polsce. A zegar tyka, choroba się rozwija i niejednokrotnie jest już zbyt późno na leczenie.

Niewiele osób korzysta również z badań profilaktycznych organizowanych przez rząd dla konkretnych grup wiekowych. Mimo tego, że są one darmowe. A jak wiadomo, najlepszym lekarstwem jest profilaktyka.

Rodzi się pytanie, gdzie leży przyczyna takiego stanu rzeczy?

Po pierwsze – brak znajomości języka. Przyjeżdżamy na chwilę, aby zarobić i w Polsce kupić dom. Skoro jesteśmy tu tak krótko, to absolutnie nie ma sensu uczyć się tego dziwnego języka. A w sytuacjach szczególnych możemy kogoś poprosić o pomoc. I już, sprawa załatwiona.

Poza tym jesteśmy jak super bohaterowie, nas nic nie dotknie.

Po drugie – nie wiemy, że ubezpieczenie zdrowotne w Belgii jest obowiązkowe dla każdego, kto tutaj pracuje. Nie wiemy, bo znajomi nie wiedzieli lub lepiej, powiedzieli nam, że nie musimy tego robić.

No a poza tym możemy zaoszczędzić. Każde euro na wagę złota.

Kolejna błędna informacja bowiem poza ubezpieczalniami, w których jesteśmy zobowiązani uiszczać składki, jest jedna darmowa.

Belgia jest państwem solidarnym i opiekuńczym, dlatego oferuje szeroką gamę pomocy dla każdego.

Gdy jesteśmy ubezpieczeni, korzystamy z pomocy lekarskiej, zniżek na badania i leki. Ubezpieczalnie oferują nam również zajęcia mające na celu dbanie o zdrowie. W czasie wakacji możemy z całą rodziną wyjeżdżać na urlop do miejsc objętych patronatem kas chorych na dogodnych dla nas warunkach finansowych.

Pozwólcie jednak, że przyjrzymy się bliżej mniej optymistycznemu scenariuszowi.

Zachorowaliśmy. Operacja, długa rehabilitacja, niepewność. Współmałżonek pracuje, a w domu są małe dzieci. Szkoła, przedszkole, zakupy itp. I co teraz? Mama nie przyjedzie z Polski. I tu ponownie ten kraj pokazuje nam, że jesteśmy dla niego ważni. Już w szpitalu pracownik socjalny umówi dla nas wizytę opiekunki oraz osoby, która będzie nam sprzątać. Opiekunka zajmie się dziećmi, zrobi zakupy, ugotuje. Konieczna jest rehabilitacja? Fizjoterapeuta przyjedzie do domu. Będziemy korzystać z pomocy, jak długo będzie to konieczne. Oczywiście otrzymamy rachunek, ale dostosowany do naszej sytuacji materialnej. Jeśli trzeba, oplata zostanie nam rozłożona na raty.

Mam nadzieję, że cię przekonałam, aby zadbać o swoje zdrowie. Gdy przyjedziesz do Belgii i znajdziesz pracę, ubezpiecz się. Zadbasz tym o siebie. I jeśli naprawdę chcesz zaoszczędzić to w przypadku leczenia, hospitalizacji, z ubezpieczeniem unikniesz wysokich opłat. Zaoszczędzisz, nie tylko pieniądze, ale również swoje zdrowie. W jaki sposób? Unikniesz niepotrzebnego stresu, który jest źródłem wielu chorób.

Zostaw komentarz