Jak inwestować

W co zainwestować w 2021 roku?

Autor: 16 lutego 2021 0 1498 Views

W co zainwestować 10 000, 50 000 i 100 000 zł w 2021 roku?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć każdemu inwestorowi, w co zainwestować konkretną kwotę.

Należy zadać mu wiele pytań, aby na końcu dopasować do niego strategię inwestowania.

1. Jaki jest cel inwestowania? Zupełnie inaczej podchodzi się do inwestowania, gdy celem jest bezpieczeństwo finansowe, a inaczej, gdy celem jest emerytura za 30 lat.

2. Czy jest to tylko część oszczędności, czy też całość? Jeżeli już ktoś inwestuje pieniądze, to ma inne spojrzenie na inwestowanie.

3. Na jak długo inwestor chce te pieniądze zainwestować? Jeżeli jest to inwestycja krótkoterminowa do jednego roku, to niektóre inwestycje z góry odpadają albo są brane pod uwagę w minimalnym stopniu. Natomiast gdy okres inwestowania jest dłuższy niż pięć lat, wówczas ryzyko jest mniejsze, a co za tym idzie, można wziąć pod uwagę inwestowanie bardziej agresywne.

4. Ile czasu może przeznaczyć na inwestowanie dziennie, tygodniowo oraz miesięcznie?

5. Czy ma wystarczającą wiedzę na inwestowanie aktywne?

6. Jak często chce zawierać transakcje?

7. Kiedy chce realizować zyski?

8. Czy jest przewidywana w międzyczasie dopłata do portfela?

Każdą kwotę bez względu na cel inwestowania, czas i ryzyko z tym związane należy podzielić na kilka części, aby zminimalizować ryzyko.

Fakt, że przy mniejszych kwotach opłaty transakcyjne mogą „zjadać” część zysku powoduje, że należy zwracać uwagę na koszty związane z daną inwestycją.

Załóżmy jednak scenariusz, że każdy z tych inwestorów posiadający kwotę:

1. 10 000 zł

2. 50 000 zł

3. 100 000 zł

ma już poduszkę bezpieczeństwa finansowego, a jego celem jest uzyskanie wolności finansowej (budowanie majątku), określił horyzont inwestycyjny na minimum pięć lat i akceptuje okresowe ryzyko spadku kapitału do 20%.

Przy tym może poświęcić w tygodniu maksymalnie dwie godziny na inwestowanie, a transakcje chce zawierać sporadycznie, nie częściej niż raz w miesiącu i zaczyna dopiero naukę o inwestowaniu, czyli jego wiedzę można określić jako podstawową.

Wówczas każdą z tych kwot dzielę na cztery części:

1. 30% jest inwestowana w fizycznym złocie jako zabezpieczenie portfela i optymalizacja podatkowa.

2. 30% lokowane jest w akcje. W przypadku 10 000 zł akcje z dwóch różnych branż, w pozostałych portfelach odpowiednio z trzech i czterech.

3. 30% lokowane jest w ETF-y na REITY oraz surowce.

4. 10% w kryptowaluty.

W inwestowaniu unikaj błędów:

1. Braku strategii i planu działania

Musisz mieć nakreśloną strategię, trzymać się planu i konsekwentnie realizować jego założenia.

2. Nie graj przeciwko trendowi

W końcu popularne porzekadło inwestorów głosi, że: „Trend jest twoim przyjacielem… dopóki się nie skończy”. I właśnie to stanowi największą wartość strategii podążania za trendem.

3. Szybko ucinaj straty

Jeśli jakieś przedsięwzięcie zaczyna przynosić straty, należy je szybko zakończyć, aby nie doszło do pogorszenia sytuacji.

4. Nigdy nie handluj bez zlecenia obronnego Stop Loss

Zlecenie obronne Stop Loss jest zabezpieczeniem przed zbyt dotkliwymi stratami. Szczególne znaczenie ma przy grze na kontraktach terminowych, ponieważ stanowi zabezpieczenie przed utratą całego depozytu.

5. Nie pakuj wszystkich jajek do jednego koszyka

To coś oczywistego – wszyscy zaznaczają, jak ważna jest dywersyfikacja. A mimo to tak wiele osób nie stosuje się do tej zasady. Nieważne jak pewny czujesz się w swojej prognozie, nie opieraj na niej całości swoich inwestycji.

6. Nie łap spadającego noża

Nie kupuj akcji, które „lecą na łeb na szyję”, ponieważ gdy na rynku rządzą emocje, trudno jest określić skalę spadków. Może się okazać, że ceny spadną jeszcze o kilkadziesiąt procent.

7. Nie zawieraj zbyt dużo transakcji

Nie liczy się liczba, ale jakość transakcji. Im bardziej miotasz się na rynku, i chcesz więcej i szybciej robić, tym częściej popełniasz błędy, poddajesz się emocjom i tracisz kapitał.

Anna Bednarczyk – autorka bloga AnnaBednarczyk.pl

Naucz się inwestowania od podstaw, odwiedź moją grupę Inwestowanie od Podstaw oraz fanpage Anna Bednarczyk na Facebooku.

Zostaw komentarz