Wyróżniające

Co zrobić, aby szafa stała się naszym przyjacielem?

Autor: 20 lutego 2021 0 1473 Views

„Nie mam się w co ubrać!!!” – Ty też masz to uczucie, gdy stoisz przed swoją szafą? Otwierasz jej drzwi, a tam mnóstwo rzeczy, ale gdy przychodzi do wyboru stroju, zawsze jest jakiś problem. A to za małe, za duże, wyszło z mody itd. W tym wpisie opowiem Ci, jak dobierać swoją garderobę oraz organizować szafę tak, aby stała się ona Twoim przyjacielem.

Jak dobierać kolorystykę strojów.

Kolory w naszym życiu pełnią niebagatelną rolę. Znana jest gałąź wiedzy zwana psychologią koloru. Bada ona wpływ kolorów na nasz nastrój, a także to, co przekazujemy, ubierając się w ten czy inny sposób. Przy doborze kolorystyki stroju znaczenie ma, jakie kolory otaczają naszą twarz. Na pewno każdemu z nas zdarza się spojrzeć w lustro i stwierdzić, że jednego dnia wyglądamy korzystnie, a innego nasza twarz jest jakby zmęczona. Aby uniknąć tego drugiego warto dowiedzieć się, jakie kolory są dla nas dobre w odniesieniu do koloru włosów, makijażu oraz ubrań noszonych bezpośrednio przy twarzy. Aby się tego dowiedzieć wystarczy zrobić u mnie analizę kolorystyczną (jest dostępna wersja on-line) i określić swój typ urody oraz otrzymać paletę odpowiednich kolorów korzystnych dla siebie. Podstawowe typy urody to Wiosna, Lato, Jesień i Zima, a każdy z nich dzieli się na podtypy. Podział ten dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Typy urody dzielimy na zimne oraz ciepłe.

Rodzimy się z konkretnym typem urody i jest on przez całe nasze życie taki sam, choć możemy go modyfikować, np. zmieniając kolor włosów. Jeśli jesteśmy typem zimnym, przy zmianach należy trzymać się kolorów chłodnych, a jeśli typem ciepłym – analogicznie kolorów ciepłych. W innym wypadku nasza twarz będzie wyglądać w nowym kolorze niekorzystnie.

Co do doboru kolorystyki strojów warto pamiętać o kilku zasadach:

– Jasne kolory odbijają światło, a tym samym uwidaczniają wszystkie mankamenty naszej figury i dlatego mówi się, że pogrubiają

– Ciemne kolory pochłaniają światło, więc optycznie wyszczuplają sylwetkę

– Kolory neonowe na osobach w starszym wieku będą wyglądać infantylnie

– Kolor brązowy może postarzyć i jest twarzowy tylko dla osób w typie Jesieni

– Kolor cielisty to kolor ciała; warto mieć w tym kolorze bieliznę – pod białe rzeczy, a także buty – zlewają się z nogą i pasują do wszystkiego

– Kolory wyrażają emocje (złość, bunt, smutek, radość)

– Kolory mogą dodać nam energii lub nas wyciszyć w zależności od potrzeb

– Odpowiednio połączone kolory stroju sprawią, że osiągniemy efekt WOW i nikt nie przejdzie obok nas obojętnie.

– Istnieje kolorowy dress code biznesu

– Jeśli mamy na sobie wzorzysty element stroju, reszta powinna być jednokolorowa.

Jak dobierać fasony strojów.

Dobrze dobrany fason, czyli krój stroju, potrafi zakamuflować mankamenty naszej sylwetki; źle dobrany uwypukla je. Co zatem zrobić, aby w naszej szafie znalazły się tylko korzystne fasony? Przede wszystkim warto wykonać analizę sylwetki (można to u mnie zrobić w formie on-line) i określić jej mocne i słabe punkty, a później tak dobrać kroje, aby te mocne punkty uwypuklić. Mamy cztery typy sylwetek męskich. Jest kilka podziałów sylwetek damskich, ale ja pracuję na typach dwunastu. Sylwetki mogą być prostokątne, rozbudowane w różnych strefach (brzuch, biodra, biust, ramiona) oraz harmonijne, czyli takie, które dość łatwo ubrać. W odróżnieniu od typów urody, sylwetki mogą ewoluować i zmieniać się z wiekiem, uwarunkowaniami hormonalnymi , itd. Czasami analizę sylwetki trzeba powtórzyć, bo to, co np. dobre dla Klepsydry, dla Wazonu już niekoniecznie się nadaje.

Warto pamiętać o paru zasadach doboru garderoby w odniesieniu do poszczególnych części ciała:

– Dekolt łódkowy poszerza optycznie ramiona

– Dekolt typu woda oraz okrągły blisko szyi powiększają optycznie biust

– Dekolty V i U oraz kopertowy optycznie zmniejszają ramiona, wydłużają szyję i są odpowiednie dla osób o dużym biuście

– Golfy i stójki pasują tylko do szczupłej szyi

– Te same zasady co w dekoltach możemy zastosować przy sposobach wiązania szalików

– Wzory, falbany, kieszenie, powiększają optycznie biust i biodra

– Wcięcie w talii powinnyśmy podkreślać paskami i szarfami, a brak wcięcia wiązaniami kopertowymi oraz taliowanymi żakietami i bluzkami

– Osoby o smukłych rękach mogą nosić dopasowane rękawy kończące się przed nadgarstkiem, te o grubszych – odwrotnie

– Zgrabnym nogom wolno wszystko, te mniej zgrabne korygujemy spodniami z prostymi lub rozszerzanymi nogawkami, a unikamy rurek i legginsów.

Tych parę zasad pozwoli dobrać fasony tak, aby czuć się w swoich strojach dobrze i z przyjemnością patrzeć w lustro.

Organizacja szafy i zakupy

Dobrze zorganizowana szafa i przemyślane zakupy pozwalają na łatwe dobieranie codziennego stroju oraz na oszczędności finansowe. Bardzo chętnie pomagam w organizowaniu i przeglądach szafy oraz zakupach (również on-line), ale warto znać parę zasad, które pomogą nam w codziennym życiu:

– Jeżeli nie nosiłaś czegoś przez dwa lata, to na pewno już tego nie założysz; warto się z takimi ubraniami rozstać

– Zostawiajmy w szafie ubrania dopasowane rozmiarowo – czasem przysłowiowe „schudnę” trwa tak długo, że mogą wyjść z mody

– Starajmy się dobierać ubrania w szafie tak, aby pasowały do siebie nawzajem – dzięki temu z kilku sztuk odzieży można zrobić wiele zestawów

– Jeśli sami nie umiemy sobie poradzić z szafą, skorzystajmy z porady osobistej stylistki – spojrzy ona na wasze ubrania innym okiem i okaże się, że jest wśród nich sporo fajnych rzeczy, tylko trzeba je inaczej poukładać, a potrzebującym tego, stworzy gotowe zestawy na każdą okazję.

Druga rzecz, oprócz porządków w szafie, to zakupy odzieżowe. Zwróćmy szczególną uwagę na robienie ich w sposób przemyślany. Często zdarza się, że gdy wchodzimy do sklepu coś wpada nam w oko i przestajemy myśleć logicznie – kupujemy np. sukienkę, a po powrocie do domu okazuje się, że nic z naszych zasobów do niej nie pasuje i musimy dokupić buty, żakiet, torebkę itd. A koszty rosną. Przed wydaniem pieniędzy na nową rzecz warto zastanowić się, do czego z naszej szafy będzie pasowała 😊

Mam nadzieję, że ta garść porad pomoże w doborze garderoby i organizacji szafy tak, aby problem „nie mam w co się ubrać” przestał Cię dotyczyć.

Zapraszam do kontaktu: pomogę w budowaniu wizerunku osobistego oraz biznesowego na każdym etapie – od analizy kolorystycznej i sylwetki poprzez przegląd szafy i zakupy, aż po stylizację biznesowej sesji zdjęciowej. Wszystkie usługi są dostępne na mojej stronie: https://lexadesign.pl/ w zakładce Osobista stylistka. Zapraszam także do czytania wpisów blogowych na temat wizerunku.

Aleksandra Świąder Stylistka Ubioru i Brafitterka

  Rozwój
Zostaw komentarz