Joanna Gizgier

Joanna Gizgier – czy kobiety mogą być ekspertami w IT?

Autor: 20 lipca 2021 5 2300 Views

Joanna Gizgier to koordynatorka projektów / Grafik / Menadżer komunikacji i właścicielka marki byFehu. Jest związana z branżą IT od ponad 11 lat i udowadnia, że kobiety nie tylko mogą być ekspertkami w tej dziedzinie, ale pokazuje też, jak to osiągnąć.

Zajmuje się projektowaniem i budowaniem stron internetowych oraz e-sklepów, tworzy layouty i jest mistrzynią WordPress. Jest specjalistką w optymalizacji i działaniach SEO. Zajmuje się także kwestiami związanymi z identyfikacją wizualną marki. Jest autorką szkoleń: „Twoje miejsce w sieci” czy „Firmowe błędy w poruszaniu się online”.

Pracuje z pasją, starając się realizować zobowiązania podjęte wobec klientów i czuje się odpowiedzialna za ich powodzenie. Swoje działania opiera na technikach quick wins i insights

Jak sama podkreśla: zamiast porażek zbiera doświadczenia. Zamiast ulegać schematom łamie zasady i znajduje szerszą perspektywę. Hasło przewodnie jej marki to #Tykamrzetelnie #StronaZarabia #ŁamSchematy

Joanna Gizgier
Joanna Gizgier – byFehu

Joanno, jesteś ekspertką branży IT — nie masz wrażenia, że większość osób w naszym społeczeństwie, kojarzy te branże z mężczyznami?

Tak, branża IT jest kojarzona jako domena mężczyzn. Zdecydowanie ten świat jeszcze do niedawna był zdominowany przez inżynierów i programistów. Ale czasy się zmieniają. Komputery, nowoczesne media, rozwiązania informatyczne są coraz bardziej popularne w wielu branżach i dziedzinach. I to, co kiedyś wymagało logicznego myślenia oraz znajomości języka programowania czy umiejętności zbudowania komputera od podstaw, jest teraz tylko częścią tej ogromnej branży.

Myślę, że kobiety mają tam coraz więcej do powiedzenia, i zanim zapytasz, czy uważam, że kobieta nie może być dobrym administratorem czy programistą, odpowiem, że owszem mogą. Naszą przewagą jest to, że potrafimy często dużo lepiej łączyć świat realny z jego wirtualnym odpowiednikiem. Badania naukowe pokazują, że w naszym (kobiet) mózgu  jest więcej połączeń między dwiema półkulami.

Co to oznacza w praktyce? Lewa półkula odpowiada przede wszystkim za zdolności werbalne i logiczne, prawa półkula odpowiada za wyobraźnię przestrzenną i dzięki niej możemy myśleć abstrakcyjnie. Badania pokazały, że podział funkcji między półkulami u kobiet jest mniej wyraźny niż u mężczyzn, gdzie jest on bardziej wyspecjalizowany.

Zatem mężczyźni mogą być oczywiście dużo lepszymi specjalistami w ścisłych dziedzinach, do kobiet należy łączenie tych dwóch światów. I to od zawsze była moja wizja kobiety w IT. Nie udowadniać, że jestem mężczyzną, a wykorzystać swoją kobiecą siłę w branży. 

Zajmujesz się projektowaniem stron WWW, jesteś bardzo skrupulatna w tym, co robisz, co tak naprawdę tworzysz. Masz zmysł techniczny. Z jakimi mitami najczęściej się spotykasz w swojej pracy?

Mitów jest wiele. Jedne z nich trwają kilka sekund, inne ciągną się niezależnie i trwają. Nie będę mówiła o konkretnych, ale skupię się na  pewnym zjawisku. Na zjawisku braku zaufania wymieszanym z niewiedzą.

Często (klienci) są przekonani, że sami po przeczytaniu jednej strony w Internecie czy obejrzeniu jednego filmu  na YouTube są ekspertami w danej dziedzinie. Dają sobie wmówić, że darmowe rozwiązania chmurowe są efektywne, że responsywna strona czy certyfikat SSL to dodatkowa usługa, a to teraz jest standard.

Co dziwne, nie koreluje to z badaniami instytutu Gallupa pokazującymi, że w Polsce jednym z rzadszych  talentów jest wiara w siebie. Często stajemy się lekarzami, prawnikami, PR-owcami, a w ostatnich czasach ekspertami od wszystkiego, co online. Oczywiście bardzo często nie mamy pojęcia o tym, o co powinniśmy mieć, żeby być autorytetem w branży i jakie jest minimum wiedzy technicznej.

A to prowadzi do siódemki głównych przewinień każdego przedsięwzięcia:

  • Pychy – wiem najlepiej, czego chcę, szukam tylko narzędzi, które za mnie to zrobi i nie słucham sugestii.
  • Chciwość – owszem chcę  Cię zatrudnić, ale będę usiłował Ci udowodnić, że za każdą rzecz bierzesz za wysoką stawkę.
  • Nieczystość – nie… seks nie sprzeda wszystkiego.
  • Zazdrość – będę szkalował innych na forach, zapominając, że wygranych na rynku może być więcej niż jeden.
  • Łakomstwo – więcej nie zawsze znaczy lepiej, odnosi się to także do stron WWW.
  • Gniew – każde nieporozumienie przeradza się w regularną walkę ze zleceniobiorcą i udowadnianie jak bardzo w mniemaniu Klienta oszukał.
  • Lenistwo – kiedy Klient wymaga, wszytko jest ok, kiedy wymagana są skierowane do Klienta, zaczyna się seria wymówek. Jeżeli chcesz mieć dobrą stronę, musisz przyłożyć się do przygotowania wsadu.

Twoja branża to bardzo szeroki temat. Od tworzenia stron WWW, po projektowanie logo, aż po SEO. Każda z tych dziedzin jest ważna i potrzebna. Ile czasu zajmuje przygotowanie strony www lub e-sklepu?

To zależy od wielu czynników od tego, czy Klient ma już gotową wizję tego, co chce, żeby znalazło się na stronie, gotowe materiały i opisy produktów. Czy chce i ma czas się uczyć jak obsługiwać stronę, żeby później żyła.

Prostą stronę można postawić w kilka dni, ale proces może trwać również kilka tygodni czy miesięcy, gdy chcemy z Klientem przygotować profesjonalny sklep on-line od podstaw. W procesie tworzenia dbamy o to, aby każde rozwiązanie były spersonalizowane, nie robimy stron ze wzorów.

Zawsze badamy potrzeby Klienta, szukamy najlepszego podejścia, uczymy Klientów jak po etapie projektowym, kiedy strona oddana będzie w ich ręce, mogą zarządzać nią samodzielnie. Nie chcemy związywać Klientów na siłę ze sobą, wolimy, żeby wracali do nas wraz z rozwojem swojej firmy. 

Wracając do SEO, krąży plotka, że działa on w ciągu 5 minut lub jednego dnia. Obalisz ją?

Oczywiście, że działa. A tak na poważnie, mechanizm dostosowywania i budowania pozycji strony zaczyna się od pierwszego dnia. Często tłumaczę Klientom, że to nie jest złoty strzał i nie da się tego ani zrobić w ciągu jednej godziny, ani zaniedbując stronę na kilka tygodni i nagle w ciągu jednego dnia próbując odbudować jej pozycję.

Rozmawiam z Tobą, siedząc w ogrodzie, przyszła mi do głowy taka metafora. Ze stroną WWW i SEO jest jak z ogrodem warzywnym. Warzywa i owoce może dla Ciebie zasiać ogrodnik, ale to czy będziesz mogła się nimi delektować, zależy od tego, jak często będziesz ich doglądać, podlewać, czasem odchwaszczać, czasem odżywiać. Czy zlecisz te niezbędne czynności ogrodnikowi.

Dlaczego SEO jest tak ważne dla strony WWW?

Jest ważne na równi z prawidłowościami witryny. Bez dobrze technicznie przygotowanego gruntu SEO nie zadziała. Wszystkie nasze starania nie przyniosą rezultatów, ponieważ jest to silnik napędowy strony w wyszukiwarkach. To czy zostanie ona zaakceptowana przez algorytmy, zależy od jej jakości, niepowtarzalności i właśnie całego SEO.

Wracając do projektowania, jako osoba twórcza, kompetentna i kreatywna — wydawać by się mogło, że stworzysz logo w jeden dzień, a stronę WWW w 2 dni — to jednak jest pewien złożony proces. Jak sobie radzisz z takimi oczekiwaniami?

Zaczynamy od edukacji Klienta od samego początku. Wierzymy, że jeżeli Klient zna charakterystykę tego procesu, będzie wiedział, że każdy etap musi trwać i że nic nie dzieje się jak w magicznym świecie. Umiemy to robić, mam doświadczenie w jednej z najtrudniejszych branż, jeżeli chodzi o wymagania i oczekiwania. Ja i mój zespół mamy niesamowite pokłady cierpliwości i wiem, jak bardzo ważne są drobiazgi, które czasem dla postronnego obserwatora mogą być mało znaczące.

Dokończ zdanie: W mojej pracy najbardziej lubię…

Nie umiem odpowiedzieć jednym słowem. Dbam bardzo o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, mam wspaniałą, kochająca rodzinę, więc staram się z nimi spędzać jak najwięcej czasu. Jednak bez mojej firmy i cudownych ludzi, z którymi współpracuję, czułabym, że jestem niepełna.

Lubię w mojej pracy elastyczność, bo mogę prowadzić dom, być mamą oraz rozwijać się zawodowo. Cenię sobie te momenty, gdy razem z Klientem wkraczamy poza stronę WWW i zaczynamy tworzyć strategię komunikacyjną. Cenię sobie bliską pracę z Klientem. Niektórzy z nich pozostali z naszą firmą na dłużej, rodzą się nowe znajomości nie tylko związane z realizowanym zleceniem.

Moją osobistą nagrodą jest, gdy widzę, jak ich firmy kwitną. Codziennie w moim życiu zawodowym dzieje się coś nowego, zdecydowanie nie ma czasu na nudę i rutynę, jest za to okazja, żeby być na bieżąco z nowinkami z różnych branż, bardzo odpowiada mi, że nigdy nie wiem, gdzie zaprowadzi mnie moja ciekawość, ale wiem, że będę tam szukać szans na nowe.

Joanna Gizgier była gościem Sylwii Piątek.

Co musisz wiedzieć o mnie i by Fehu!

Jestem zaprzyjaźniona z Photoshop / Adobe XD / CorelDRAW / Figma/ Sketch do HTML / Blender / Gimp / Canva  / Rozumiemy się nawzajem z WordPress / Page Builderami / Linux / PSD Adobe XD / Strony HTML / HTML 5 / CSS 3 / MySQL / RWD / SEO / Optymalizacja.


Przyjaźnie owocują tym, że:
Profesjonalnie tworzę strony internetowe, e-sklepy, platformy streamingowe, blogi, portale. WordPress kocha mnie ogromnie i cuda w nim mogę robić. Stworzyć dedykowane strony od zera lub naprawić te niemądrze stworzone.

Uwielbiam UI i UX:
UI_Designer — czyli projektowanie www techniczne interfejsów przez pryzmat: czego ludzie potrzebują podczas komunikacji z produktem?  UX_Designer — czyli projektowanie stron poprzez aspekt emocjonalny, jaki doświadczają po styczności z produktem.


Tutaj mnie odkryjesz byFehu.

Wpisz w Google #tykamrzetelnie #stronazarabia #łamschematy #byfehu

Strona gotowa i widoczna w Google? Teraz dowiedz się, dlaczego media społecznościowe są tak ważne w biznesie.

5 komentarzy
Zostaw komentarz