• Home
  • Warto Przeczytać
  • Jak ubezpieczyć pracownika w Jednoosobowej Działalności Gospodarczej lub Sp. z o.o.
JDG biznes

Jak ubezpieczyć pracownika w Jednoosobowej Działalności Gospodarczej lub Sp. z o.o.

Autor: 7 marca 2021 0 882 Views

Coraz więcej osób zakłada Jednoosobową Działalność Gospodarczą (JDG) i tym samym unika wiązania się z dużą firmą, w której zapomina się o indywidualnych walorach pracownika. Tam, gdzie najważniejsze jest odhaczanie i realizacja kolejnych tasków, dopada nas rutyna oraz nacisk na automatyczne wykonywanie zadań.

To tylko niektóre powody rosnącej popularności Jednoosobowej Działalności Gospodarczej. Czy rozwijając swoją małą lub średnią firmę, zgodnie z własną etyką pracy, warto zatrudnić kolejnego pracownika? Jakie obowiązki związane z jego ubezpieczeniem ma przedsiębiorca?

Czy zatrudniać pracowników mając Jednoosobową Działalność Gospodarczą (JDG) w sektorze Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP)?


Tak, ale z głową. Będąc przedsiębiorcą, warto wiedzieć, że wraz z rozwojem własnej firmy i zatrudnianiem pracowników, nakładane są na nas obowiązki wynikające z Kodeksu Cywilnego i Kodeksu Pracy. Dotyczy to również wypadków pracownika przy pracy lub w drodze do pracy. Jako mali i średni przedsiębiorcy możemy być pociągnięci do odpowiedzialności zgodnie z art. 444 KC oraz art. 93 KP. Obliguje nas to do wypłaty odprawy pośmiertnej, dożywotniej renty albo naprawienia szkody. Ponadto sąd może zmusić nas do pokrycia kosztów leczenia lub (jeśli poszkodowany stał się inwalidą), kosztów przygotowania do innego zawodu. Przedsiębiorcy na Jednoosobowej Działalności Gospodarczej często nie są w stanie udźwignąć takiego obciążenia finansowego.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

A co jeśli zdarzy się wypadek?


Na szczęście okazało się, że sądy przychylnie patrzą na przedsiębiorców, którzy umożliwiają ubezpieczenie pracowników w firmie lub sami taką ochronę opłacają. Świadczy to o ich dojrzałości biznesowej i trosce o drugiego człowieka. Ubezpieczenie pracownika zapewnia wsparcie finansowe dla poszkodowanego i jego rodziny oraz konkretny zakres ochrony w trakcie ciężkiej choroby lub wypadku zgodny z wynikłymi potrzebami pracownika.


Niewystarczające ubezpieczenie grupowe


Ubezpieczenia grupowe charakteryzują się tym, iż są bardzo tanie, ale jednocześnie mało elastyczne. Tzw. grupówki mają uśrednione wartości ochrony ubezpieczeniowej i są jednakowe dla wszystkich pracowników. Oczywiście ich posiadanie jest lepsze, niż gdyby pracownik nie był ubezpieczony wcale. Pamiętajmy, że pracownicy różnią się między sobą tak obowiązkami, jak i sytuacją materialną czy rodzinną. Dlatego każde ubezpieczenie powinno zostać przygotowane indywidualnie pod danego pracownika z uwzględnieniem jego potrzeb życiowych, wypadkowych i zdrowotnych.

Dobry produkt ubezpieczeniowy powinien zawierać:


1. Możliwość wyboru spersonalizowanej ochrony z różnych obszarów tj. uszkodzenia ciała po wypadku, niezdolności do pracy, trwałego inwalidztwa, diagnozy wielu nowotworów, wypłaty w licznych ciężkich zachorowaniach, pobytu w szpitalu, leczenia dzieci, darmowych pakietów powypadkowych Assistance, a nawet międzynarodowych konsultacji lekarskich.

2. Każdy pracownik powinien wybrać zakres ochrony indywidualnie, dostosowując sumy ubezpieczenia i wielkość składki pod siebie i bliskich.

3. Możliwość ubezpieczenia innych członków rodziny, partnera i dzieci w pełnym zakresie ochrony.

4. Gwarancję kontynuacji umowy (po ustaniu stosunku pracy) na tych samych warunkach przez okres większy niż 24 miesiące.

5. 30% zniżki przy ubezpieczeniu 3 lub więcej pracowników jednocześnie na cały okres ubezpieczenia.

6. Konsultacje lekarskie przez telefon 7 dni w tygodniu.

Współpraca

Korzyści dla pracodawcy:


1. Wliczenie składek pracowniczych w koszty uzyskania przychodu.

2. Możliwość opłacania składek pracowników w całości lub częściowo.

3. Pozytywny wizerunek Twojej firmy, a tym samym Ciebie jako odpowiedzialnego przedsiębiorcy.

4. Odbiór jako wiarygodny i przyjazny personelowi pracodawca.

5. Zwolnienie z konieczności wypłaty odprawy pośmiertnej pracownika lub innych kosztów wypadkowych.

6. A przede wszystkim Wsparcie Asystenta Prawnego dla Twojej firmy, gwarantowanego w pakiecie ubezpieczeniowym, dzięki któremu bezpłatnie będziesz mógł skorzystać z porad z różnych dziedzin prawa.

Korzyści dla pracownika:


1. Pełny zakres ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia wypadkowego i zdrowotnego.

2. Minimum formalności.

3. Dodatkowy benefit dla zespołu.

4. Świadczenia z tytułu śmierci otrzymywane przez uposażonych członków rodziny są zwolnione z podatku spadkowego

5. 30% niższa składka na cały okres ubezpieczenia.


Warto tutaj również wspomnieć o tym, by ubezpieczenie było również dopasowane do charakteru działalności naszej firmy oraz uwzględniało ryzyko związane z wykonywaniem obowiązków służbowych. Takie ubezpieczenie powinno być ważne 24 godziny na dobę na całym świecie, ponieważ pracownicy są delegowani, bądź mogą pracować z domu z innych miejsc niż siedziba firmy.


Dla mnie najważniejsze jest dokładnie zbadać potrzeby każdej osoby indywidualnie. Wtedy mam świadomość dobrze wykonanej pracy a pracodawcy i pracownicy śpią spokojnie, wiedząc, że bezpieczeństwo i wypłatę świadczeń mają zagwarantowane w umowie.

Monika Zegiel
Twój Agent ds. Najważniejszych
Tel. 796989922
https://www.facebook.com/MojaPolisaOnline    

Zostaw komentarz