Jak dbać o rozwój biznesu?

Autor: 21 stycznia 2021 0 705 Views

Zakładam biznes i co dalej?

Przez 3 lata współpracowałam z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości, od 5 lat prowadzę zajęcia dla studentów w ramach: Tworzenie nowego biznesu nowej marki. Śledzę statystyki GUS, które przedstawiają ilość rejestrowanych nowych firm, które przetrwały na rynku gospodarczym 2 lata.

Często wpadasz na pomysł i zakładasz firmę. Dopiero po czasie okazuje się, że Twój pomysł, choć świetny jest w kręgu zainteresowania 1-2% populacji. Zaczynasz się motać, zainwestowane pieniądze swoje i banków na urządzenia, transport, systemy informatyczne, materiały nie przynoszą spodziewanego zwrotu z inwestycji. Co wtedy?

W najlepszym razie – sprzedajesz, co się da i zamykasz firmę, w najgorszym ciągniesz dalej i wpadasz w coraz większe zadłużenie.

Ten scenariusz dotyka również firmy z dłuższym stażem w obliczu kryzysu zewnętrznego.

Czego zabrakło?

Przemyślenia kilku spraw, doradztwa biznesowego, doradztwa księgowo-administracyjno-podatkowego, planu biznesowego, strategii marketingowo-sprzedażowej, świadomości na temat potrzeb rynkowych i klienta docelowego.

Co jest ważne w biznesie?

Rozwój. Przedsiębiorca potrzebuje wiedzieć co i jak rozwijać?

Najlepiej jeszcze przed otwarciem biznesu lub w momencie, kiedy zorientujesz się jako przedsiębiorca, że o to nie zadbałeś, przejść przez:

– audyt – to spojrzenie z zewnątrz doradcy biznesowego na to, jak się ma Twój pomysł/zamysł,

– diagnoza potrzeb – tworzona na podstawie audytu, gdzie doradca biznesowy biorąc pod uwagę analizę SWOT wskazuje Twoje czynniki sukcesu i plan rozwoju.

– strategia rozwoju – niezależnie czy jesteś jedyny w swojej firmie, czy posiadasz 10, 50, 1000 pracowników, biznes potrzebuje długoterminowych (kilkuletnich) celów strategicznych i dostosowanych do nich celów operacyjnych ze wstępnym planem ich realizacji.

Po co rozwijać biznes?

Jeżeli zadbasz o powyższe to jako właściciel, menadżer w firmie potrzebujesz rozwijać swoje kompetencje. Sama wiedza specjalistyczna na temat pomysłu/produktu, który oferujesz plus podstawy marketingu i sprzedaży, jak i zarządzania przedsiębiorstwem nie są wystarczające w obliczu kryzysu gospodarczego. Potrzeba jest rozwijać zarządzanie stresem, redukcję stresu, po to, aby mieć dostęp w swoim umyśle do kreatywnej przestrzeni twórczej.

Gdzie szukać wparcia w rozwoju biznesu?

Możesz na własną rękę w ogólnodostępnych informacjach rządowych dotyczących regulacji prawno-podatkowych lub zwrócić się do doradcy podatkowo-księgowego. Możesz samodzielnie przeszukiwać internet w poszukiwaniu artykułów, kupić książkę o prowadzeniu przykładowego biznesu lub zasięgnąć porady u doradcy biznesowego, który przeprowadzi z Tobą audyt, sformuje diagnozę potrzeb, oraz u Coacha biznesu, który wesprze Cię w utworzeniu strategii rozwoju. 

Anita Orzechowska

Coach przywódczy i biznesu, doradca biznesu

Coach ICF PCC, Coach IC, Superwizor Coachingu IC, Mentor Coach ICF

CST Coaching Anita Orzechowska, pracuję zdalnie – umów się na spotkanie konsultacyjne.

15 minut po umówieniu spotkania otrzymasz e-mail z linkiem i instrukcją logowania.

Zostaw komentarz