• Home
 • Warto Przeczytać
 • Budowanie relacji w biznesie – czyli, 13 kroków, aby osiągnąć sukces dzięki networkingowi
networking

Budowanie relacji w biznesie – czyli, 13 kroków, aby osiągnąć sukces dzięki networkingowi

Autor: 21 stycznia 2021 0 1131 Views

Co myślisz, gdy słyszysz o networkingu? Pewnie pojawiają Ci się w głowie negatywne skojarzenia, takie jak zwykła wymiana wizytówek albo sprzedaż bezpośrednia już podczas spotkania. A co, jeśli powiem Ci, że networking to nawiązywanie i budowanie silnych relacji z nowymi partnerami biznesowymi?

Dlaczego budowanie relacji jest ważne?

Relacje są bardzo ważne w naszym życiu. Sprawiają, że czujemy się bezpiecznie i pomagają nam pozbyć się nadmiernego stresu. Budowanie relacji nie odnosi się tylko do życia prywatnego, ale jest też bardzo ważne w strefie biznesu. Dzięki silnym relacjom biznesowym zdobędziesz nowych klientów, zatrzymasz przy sobie obecnych klientów, a także zbudujesz silną markę z dobrą reputacją.

Ludzie tworzący zdrowe relacje potrafią:

– aktywnie słuchać,

– lepiej się komunikować bez oceniania innych,

– zaufać i szanować innych,

– znaleźć czas dla drugiej osoby.

Dzięki temu ich poziom stresu jest znacznie mniejszy niż u ludzi, którzy bronią się przed tworzeniem relacji, a także mają większą świadomość celu w życiu. Dzieje się tak, ponieważ jako ludzie potrzebujemy czuć się częścią czegoś większego – daje nam to możliwość zmiany świata na lepsze. Jak możesz to wykorzystać w biznesie?

Gdzie budować relacje?

W on-linie, czy na żywo w dzisiejszych czasach nie ma znaczenia, gdzie budujesz relacje (nawet romantyczne!).

Jak pewnie zauważyłeś, bardzo wiele firm i spotkań przeniosło się w strefę on-line. Dzieje się tak, ponieważ ludzie bardzo potrzebują kontaktu z innymi, a spotkania na żywo są mocno utrudnione.

Jeśli mieszkasz w Antwerpii, mogłeś słyszeć o POL-BIZ Networking i organizowanych cyklicznie śniadaniach networkingowych. Teraz spotkania te są organizowane wirtualnie, co daje nam wiele możliwości, ponieważ ludzie nie tylko z Belgii, ale z całego świata mogą dołączyć, jeśli tylko mają chęć i dostęp do Internetu!

Ludzie kupują od ludzi, których znają, lubią i którym ufają

Jeśli myślisz, że Twój biznes nie potrzebuje relacji i ludzi, to się mylisz. Pamiętaj, że Twoim klientem zawsze jest człowiek, nawet jeśli sprzedajesz zabawki dla zwierząt! Twoim dostawcą również będzie człowiek, Twoim księgowym także. Jeśli nie lubisz ludzi, to czas to zmienić i zacząć osiągać więcej dzięki tym konkretnym krokom do sukcesu.

 1. Pamiętaj, że budowanie relacji to proces, dzięki któremu krok po kroku relacja będzie silniejsza.
 2. Zainteresuj się Twoim rozmówcą – im większe zainteresowanie wykażesz, tym większe szanse na długotrwałą współpracę.
 3. Spraw, aby druga osoba czuła się przy Tobie ważna – powtórz jej imię kilka razy, zapytaj o zdanie na jakiś temat i aktywnie słuchaj, co ma do powiedzenia.
 4. Nie narzekaj! Narzekanie odrzuca od Ciebie pozytywnych ludzi.
 5. Szukaj podobieństw, bo podobieństwa zbliżają.
 6. Zawsze szanuj zdanie drugiej osoby – pamiętaj, że ludzie różnią się od siebie swoimi przekonaniami i doświadczeniami w życiu, co może spowodować różne zdanie na dany temat. Nie należy tego oceniać ani krytykować, ale można o tym porozmawiać, nie narzucając siłą swojego zdania.
 7. Upewnij się, że rozmówca dobrze zrozumiał to, co chciałeś przekazać – jak wspomniałam powyżej, każdy z nas ma inne doświadczenia i inaczej postrzega świat, przez co może odebrać Twoją wiadomość odmiennie do tego, co chciałeś przekazać.
 8. Stała komunikacja to klucz do sukcesu – jeśli podjąłeś się zadania, ale z jakiegoś niezależnego od Ciebie powodu nie będziesz mógł go wykonać na czas, daj znać swojemu zleceniodawcy od razu, dzięki temu utrzymacie pozytywną relację między sobą.
 9. Okazuj wdzięczność, gdy ktoś coś dla Ciebie zrobi, dzięki temu wzmocnisz relację.
 10. Praw komplementy (szczere!) – to dzięki komplementom ludzie będą się przy Tobie czuli dobrze i komfortowo. A na pewno Cię zapamiętają po spotkaniu!
 11. Aktywnie słuchaj, czyli zadawaj dobre pytania.
 12. Buduj zaufanie poprzez dotrzymywanie słowa.
 13. Daj coś od siebie – bezinteresownie, ale uważaj, aby relacja nie zmieniła się w jednostronną.

Jak zrobić dobre wrażenie na spotkaniu?

Już wiesz, jak zbudować trwałe i silne relacje z ludźmi, ale jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na spotkaniu networkingowym? Jak wiadomo, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego warto zrobić to najlepiej, jak to możliwe.

 • Po pierwsze naucz się krótko przedstawiać, tak aby zachęcić do dalszej rozmowy i zadawania pytań. Bądź pewny siebie i pokaż korzyści, jakie dajesz swoim klientom.
 • Jeśli spotykacie się na żywo, warto poćwiczyć pewne podawanie ręki.
 • Przygotuj wizytówki, ale nie wręczaj ich zaraz po przedstawieniu się, tylko wtedy, gdy ktoś Cię o nie poprosi.
 • Ubierz się odpowiednio do okazji – pomimo że nie powinniśmy oceniać ludzi po wyglądzie, jeśli przyjdziesz w dresie na spotkanie networkingowe, prawdopodobnie zostaniesz uznany za mało profesjonalnego.

Budowanie relacji biznesowych online

Budowanie relacji biznesowych online nie różni się od budowania relacji na żywo. Tak naprawdę największą różnicą będzie forma komunikacji, ponieważ raz będzie to post na mediach społecznościowych, innym razem relacja na żywo, albo dłuższy artykuł na stronie internetowej. Każda z tych opcji jest formą komunikacji i środkiem do budowania relacji z naszym klientem, partnerem biznesowym, czy nawet inwestorem.

Możemy zacząć budowę relacji online, aby z czasem przenieść się do spotkań na żywo. Internet daje nam ogromne możliwości pod tym względem i warto z nich skorzystać.

Jeśli chcesz wypróbować to, czego nauczyłeś się z tego artykułu, serdecznie zapraszam Cię do grupy na Facebooku POL-BIZ Networking, gdzie będziesz mógł nawiązać relacje z fantastycznymi ludźmi i profesjonalnymi przedsiębiorcami.

Zostaw komentarz