Znaczenie Obecności Biznesów na Facebooku – Sabina Mężyk

Autor: 3 listopada 2023 0 218 Views

W dzisiejszych czasach, w erze komunikacji cyfrowej, obecność biznesu w mediach społecznościowych stała się nieodłącznym elementem skutecznej strategii marketingowej. Jedną z najważniejszych platform w tym kontekście jest Facebook. Sabina Mężyk, Social Media Manager oraz graficzka specjalizuje się w budowaniu marek na tym popularnym portalu społecznościowym.

Czym się zajmujesz? 

Na co dzień zajmuję się pomaganiem rozwijania marek na Facebooku małym i średnim firmom poprzez prowadzenie ich fanpage’y. Do moich głównych zadań należy:

– konfiguracja fanpage’y (jest bardzo ważna, aby Facebook lepiej pozycjonował stronę danej firmy)

– wyszukiwanie i tworzenie wartościowego kontentu oraz grafik

– tworzenie skryptów do treści wideo jak np. rolki czy relacje na Facebooku,

– analiza konkurencji 

– tworzenie reklam 

– montaż rolek.

Dodatkowo pomagam w tworzeniu materiałów wizerunkowych oraz reklamowych, tj., logo, identyfikacja wizualna marki, wizytówki, plakaty, broszury i wiele innych (wszystko do indywidualnego ustalenia z klientem). 

Pracując z klientami, dbam o jak najszybszą realizację zadań. Uważam, że jest to kluczowy element we współpracy, który również umożliwia szybszy i skuteczniejszy rozwój marki.

Często zdarza się, że klienci nie mają czasu zajmować się swoimi social mediami bądź do końca nie jak je prowadzić. Temat rozwoju social mediów czasem może wydawać się zawiły ze względu na wiele czynników, które wpływają na skuteczny rozwój marki przy niewielkim nakładzie finansowym.

Co rozumiesz przez bycie przedsiębiorcą?

Dla mnie bycie przedsiębiorcą oznacza możliwość kreowania nowych  możliwości zarówno rozwojowych, jak i biznesowych. To również osoba, która pomaga rozwiązać problemy innych osób i sprawić, że ich życie staje się lepsze. 

Obecność biznesów w social mediach (Facebook) – ważne czy nie?

Dlaczego taki właśnie temat chcę poruszyć? Otóż, jak powszechnie wiadomo, w obecnych czasach mamy do dyspozycji wiele platform social media. Bardzo wiele osób chce zaistnieć na każdej z nich. Pytanie jednak brzmi: Czy aby na pewno zachodzi  konieczność bycia obecnym wszędzie?. Z moich obserwacji wynika, że nie. Tak naprawdę dużo zależy od tego, w jakiej działamy branży. Dlatego uważam, że przy obieraniu strategii marketingowej w pierwszej kolejności warto zrobić odpowiedni reseach, aby wybrać odpowiednie medium / media (maksymalnie 2) do rozwijania swojej marki w internecie. 

Pol-Biz XXL (1)

Jakie wartości osobiste wspierają Cię w podejmowaniu działań i decyzji w prowadzeniu Twojego biznesu? 

W życiu kieruję się czterema wartościami. Są nimi: 

Uczciwość, autentyczność, szczerość i konsekwencja. 

Dla mnie uczciwość jest jedną z podstawowych wartości, na której warto budować swój biznes i wizerunek. Trudno jest mi sobie wyobrazić prowadzenie biznesu bez wywiązywania się z danego słowa, umowy.

Autentyczność jest dla mnie podstawą budowania swojego wizerunku. Po co udawać kogoś innego? Zamiast tego lepiej jest zdecydowanie dzielić się swoimi wartościami, osiągnięciami, hobby itd. 

Jeśli już „grać” rolę to dlaczego nie swoją? Myślę, że zdecydowanie jest wtedy łatwiej.

Szczerość jest dla mnie jak tlen. Pomaga uwolnić się od zamartwiania. Bo jeśli są jakieś rzeczy bądź sytuacje do omówienia / wyjaśnienia to lepiej je wyjaśnić, niż udawać, że nic się nie stało. 

Konsekwencja pomaga mi w realizowaniu celów, które mam na mojej liście. Czasem jest oczywiście trudno i wydaje mi się, że nie jestem w stanie czegoś osiągnąć / zrobić. Zawsze w takich momentach przypomina mi się japońska zasada KAIZEN — czyli małymi krokami do celu. Zawsze to u mnie działa.

Co mógłbyś podpowiedzieć osobom, które dopiero wkraczają na ścieżkę przedsiębiorczości? 

Osobom, które wkraczają na ścieżkę przedsiębiorczości, powiem coś, co ja sama usłyszałam od mojej mentorki. To były dokładnie dwa zdania, które odmieniły wiele w moim myśleniu. Brzmiały one tak: 

“Cierpliwość jest kluczem do osiągania rezultatów. Brak cierpliwości wcześniej czy później doprowadzi do niepowodzenia”. 

Dlaczego został poruszony temat cierpliwości? Ponieważ to był pierwszy element, nad którym przyszło mi pracować. 

Moja droga do Social Media Managera?

Wszystko zaczęło się tak naprawdę w 2018 roku, kiedy szukałam możliwości dodatkowego zarobku. Znajomy polecił mi zapisanie się do różnych grup zarobkowych na Facebooku. Powiedział mi, że tam jest mnóstwo ofert. Owszem było, jak powiedział. 

Któregoś dnia odezwała się do mnie osoba z jednego z ogłoszeń. Wstępnie wytłumaczyła co i jak  i zapisała mnie do swojego zespołu. Na tamten czas nie wiedziałam, że istnieje model biznesowy, jakim jest MLM. W ciągu trzech lat zmieniałam firmy MLM siedem razy. Ktoś może powie, że to szalone. Dla mnie to nie miało znaczenia. Ciągle brakowało mi tego, że nie mam tak naprawdę wpływu na żaden z produktów, który oferowałam w tamtym czasie.  

Wtedy to właśnie pojawiła się myśl o stworzeniu czegoś swojego, jakieś usługi czy produktu. Wiedziałam dwie rzeczy: chce pracować zdalnie i świadczyć usługi oraz sprzedawać produkty pod swoją marką. Nie wiedziałam tylko, co mogę robić. I tak przeglądając strony w internecie, natknęłam się na reklamę kursu na Social Media Managera. 

Nie zastanawiając się długo, postanowiłam zapisać  się na webinar, na którym ten temat został omówiony. 

Wtedy właśnie zaświeciła mi się lampka w głowie, że przecież to jest genialny sposób na wykreowanie swojego życia oraz sposobu zarabiania. Decyzja o rozpoczęciu kursu podjęłam bardzo szybko i po dwóch dniach rozpoczęłam kurs. Ogrom wiedzy, jaki ukazał się moim oczom na początku, trochę mnie przeraził, ale postanowiłam konsekwentnie działać. Przerabiałam moduł po module, aż osiągnęłam upragniony cel – otrzymałam certyfikat potwierdzający moje kompetencje. 

Już podczas kursu znalazłam kilka osób, którym zaczęłam prowadzić ich fanpage na Facebooku z sukcesami. Widząc, że klienci są zadowoleni z moich działań, dodawało mi to z każdym dniem coraz większej motywacji do dalszego działania. Tak jest po dziś dzień. 

Moją misją jest skuteczne rozwijanie profili na Facebooku małym i średnim firmom oraz edukowanie, dlaczego warto się przekonać do zaistnienia firm w social mediach.

Obecność biznesów na Facebooku jest nieodzowna dla sukcesu w marketingu online. Dzięki trafnie skonstruowanej strategii, wartościowym treściom oraz aktywności, można osiągnąć nie tylko większy zasięg, ale przede wszystkim budować silną relację z klientami.

Chcesz wiedzieć więcej? 

Zapraszam na spotkanie POL-BIZ Networking, podczas którego opowiem więcej o marketingu online i jak go wykorzystać, aby zdobyć nowych klientów.

Sabina Mężyk – Social Media Manager

Zobacz, kto jeszcze będzie na wydarzeniu TUTAJ.

Zostaw komentarz